Fleet Awards » Aktuality » Fleet Awards 2018 s výraznými změnami

Fleet Awards 2018 s výraznými změnami

Do druhé dekády své existence vstoupí anketa Fleet Awards s řadou novinek, které by měly přispět k dalšímu zvýšení její prestiže a zajímavosti jak pro odbornou veřejnost, tak pro dodavatele produktů a služeb. Změny zaznamená i anketa Firemní auto roku.

 

Anketa Fleet Awards získala za deset let své existence pevnou pozici v oblasti fleet managementu a ocenila již desítky produktů, služeb a automobilů. Rozsah základní části ankety, ve které jsou každoročně vybírány zajímavé produkty a služby pro správu vozového parku, se za celých deset let nezměnil, jednou změnou prošla pouze anketa Firemní auto roku, u které došlo v roce 2011 k rozšíření na devět kategorií z původních tří a ke změně oceňování (namísto prvních tří míst v každé kategorii byli vyhlašováni vítězové devíti kategorií). „Reagovali jsme tehdy na reálný stav fleetového trhu a vytvořili kategorie, odpovídající hierarchii aut ve firmách. Tím se naše anketa liší od většiny ostatních automobilových anket, ty fleetové nevyjímaje. Směrodatné pro ni nejsou automobilové třídy, ale způsob používání aut ve firmách,“ říká Richard Plos, vydavatel magazínu FLEET firemní automobily, který anketu zastřešuje. „Vývoj posledních let jen ukázal, že to je správná filosofie, neboť dochází k mísení tradičních automobilových tříd a vytváření dalších a dalších sub-segmentů. Naproti tomu požadavky firemních zákazníků zůstávají víceméně nezměněny. Dá se říci, že firmy vyhledávají v zásadě čtyři základní kategorie osobních aut a dvě až tři kategorie aut užitkových. K tomu se přidávají specifické potřeby některých společností, stále však v intencích uvedených základních kategorií. Někdo potřebuje klasické auto po obchodního cestujícího, tedy typicky kombi segmentu C, jiný u něj navíc požaduje průchodnost lehkým terénem, nebo co nejlepší ekonomiku provozu ve městě. Jinde je třeba kompaktního servisního vozu pro provoz v náročném terénu, zatímco jinde stačí standardní světlá výška a pohon jedné nápravy. A my jsme se rozhodli stejným způsobem zformovat letošní anketu Firemní auto roku,“ dodává Plos.      

 

Firemní auto roku: 6 + 8

Jak tedy bude letošní anketa Firemní auto roku vypadat? Bude vypsána v šesti základních kategoriích, které doplní osm speciálních trophy. Jednou z nich je dobře známá Fleetová novinka roku, vyhlašovaná přímo pořádajícím magazínem, tři speciální trophy si odnesou nominované vozy za vítězství v internetovém hlasování, což opět není novinka. Novinkou jsou ovšem čtyři zvláštní ceny: Plug-in Trophy, Hybrid Trophy, Cross Trophy a Terrain Trophy. O ně se mohou podobně jako o internetové ceny ucházet všechny nominované automobily.  

 

Konec přežitých škatulek

V anketě Fleet Awards dochází k naprosto zásadní změně. „Škatulky“ postavené podle druhu služby nahrazují ceny, které oceňují inovace, bezpečnost, outsourcing a ekologii napříč produktovou nabídkou. Volnější rámec ankety umožňuje kreativnější nominace produktů a služeb, a to dokonce ve více kategoriích. „Například nová služba v rámci monitoringu vozidel se může teoreticky ucházet o ocenění v kategorii Inovace a zároveň Bezpečnost nebo Ekologie. Záleží na konkrétním produktu. Cílem je osvobodit se od příliš rigidní struktury a dát možnost nominace dalším, třeba i okrajovým a dílčím produktům. Ruku na srdce: například v oblasti financování vozových parků se toho v posledních letech mnoho zajímavého neudálo. O nabídce servisních služeb bychom mohli říci něco podobného. Trh je z hlediska nabídky produktů stabilizovaný, novinky jsou spíše dílčího charakteru. V anketě Firemní auto roku zase klesal zájem o nominace v kategorii Mini, což jsou auta, která se u nás reálně ve firmách příliš neuplatňují. Proto jsme přistoupili ke změnám, které, jak věřím, budou pro anketu přínosné,“ vysvětluje Richard Plos.

 

Začínáme již za měsíc!

Nominační proces odstartuje 1. března 2018. Platí to jak pro nominaci produktů a služeb, tak pro nominaci automobilů. Zatímco produkty a služby může nominovat široká veřejnost i sami dodavatelé, automobily i nadále nominují výhradně zástupci dané značky pro náš trh. „Jediné, co zůstává zcela beze změny, jsou ceny pro fleetové manažery roku. Je to cena, kterou udělujeme vůbec nejraději, neboť se jedná o ocenění vynikajících osobností, které svou práci fleet manažera berou vážně a vykonávají ji v nadstandardní kvalitě. Budeme rádi, když se nám letos sejde co nejvíce nominací, aby bylo z čeho vybírat,“ vyzývá Plos.  

 

 

Vyhlášené kategorie

 

FLEET AWARDS 2018

 

Inovace

Ocenění pro inovativní produkty napříč jednotlivými druhy služeb. Kdo měl odvahu uvést na trh něco, co zde ještě nebylo? Kdo vylepšil stávající druh produktu a posunul jej na novou úroveň?

 

Bezpečnost

Ocenění pro produkt nebo službu přispívající ke zvýšení provozní bezpečnosti firemních vozidel - ať již na softwarové, nebo hardwarové úrovni.

 

Outsourcing

Kategorie je určena pro nominaci služeb, které snímají z provozovatele vozového parku starost o firemní vozidla. Může se jednat jak o komplexní služby typu full service leasing, tak o produkty zaměřené na dílčí oblast fleet managementu.  

 

Ekologie

Ocenění pro produkt, službu nebo iniciativu zaměřenou na kladný přínos k ochraně životního prostředí v rámci provozu, či správy firemních vozidel.

 

Fleet manažer roku - dodavatel

Ocenění pro fleetového manažera působícího u dodavatele fleetů. 

 

Fleet manažer roku - provozovatel

Ocenění pro fleetového manažera působícího u provozovatele fleetu. 

 

 

FIREMNÍ AUTO ROKU

 

STANDARD

Technická specifikace: Vozy spadající do automobilových segmentů A (mini) a B (malé) automobily. V rámci těchto segmentů se může jednat o libovolné typy karoserie minimálně čtyřmístných a maximálně pětimístných vozů.

 

Fleetová specifikace: Jedná se o základ firemních vozových parků určené pro nejnižší řídicí a kontrolní pozice, THP pracovníky, pro firemní car pool a podobně. Tyto vozy jsou primárně služebního, v menší míře benefitního charakteru.     

  

BENEFIT

Technická specifikace: Vozy spadající typicky do automobilového segmentu C (nižší střední třída). Může se jednat o libovolné druhy karoserie maximálně pětimístných vozů.

 

Fleetová specifikace: Jedná se o firemní vozy určené pro nižší až střední management firem, obchodní a regionální zástupce, THP pracovníky a podobně. Tyto vozy jsou ve větší míře benefitního charakteru.     

 

BENEFIT PLUS

Technická specifikace: Vozy spadající do automobilového segmentu D (střední třída). Může se jednat o libovolné typy karoserie pětimístných až sedmimístných vozů.

 

Fleetová specifikace: Jedná se o firemní vozy určené pro střední až vyšší management firem, významné technické pracovníky, regionální zástupce a podobně. Tyto vozy jsou převážně benefitního charakteru    

 

TOP

Technická specifikace: Vozy spadající do automobilových segmentů E a F (vyšší a luxusní třída). Může se jednat o libovolné typy karoserie až sedmimístných vozů.

 

Fleetová specifikace: Jedná se o firemní vozy určené pro nejvyšší management firem, členy dozorčích rad, majitele společností a podobně. Tyto vozy jsou výhradně benefitního a reprezentativního charakteru.    

 

COMPACT VAN

Technická specifikace: Malé a kompaktní skříňové nebo kombinované (přeprava nákladu a osob) lehké užitkové automobily, u kterých maximálně jedno standardní (v ceníku obsažené) provedení van přesahuje objem nákladového prostoru 9,9 m3. Ostatní provedení daného modelu mají objem nákladového prostoru roven, nebo menší 9,9 m3.      

 

Fleetová specifikace: Užitkové automobily pro náklad převážený typicky na krátké a střední vzdálenosti.

 

FULLSIZE VAN

Technická specifikace: Velké skříňové nebo kombinované (přeprava nákladu a osob) lehké užitkové automobily, u kterých přesahuje objem standardního nákladového prostoru verze van alespoň ve dvou standardních (v ceníku obsažených) provedeních hodnotu 9,9 m3.   

 

Fleetová specifikace: Užitkové automobily pro střední až velký náklad a pro všechny vzdálenosti.

 

 

SPECIÁLNÍ OCENĚNÍ

 

PLUG-IN trophy

Ocenění pro elektrifikovaný automobil s dobíjením ze sítě

Vybírají porotci z nominovaných vozů

 

HYBRID trophy

Ocenění pro vozidlo s hybridním pohonem bez možnosti dobíjení ze sítě

Vybírají porotci z nominovaných vozů

 

CROSS trophy

Ocenění pro automobily schopné provozu v lehkém až středním terénu. Pohon všech kol není podmínkou.  

Vybírají porotci z nominovaných vozů

 

TERRAIN trophy

Ocenění pro terénní automobil s pohonem všech kol schopný nasazení i v náročném terénu

Vybírají porotci z nominovaných vozů

 

Internetové referentské auto roku

Vybírá veřejnost prostřednictvím on-line hlasování z automobilů nominovaných do kategorií Standard a Benefit.

 

Internetové manažerské auto roku

Vybírá veřejnost prostřednictvím on-line hlasování z automobilů nominovaných do kategorií Benefit plus a Top.

 

Internetové užitkové auto roku

Vybírá veřejnost prostřednictvím on-line hlasování z automobilů nominovaných do kategorií Compact Van a Fullsize Van

 

Fleetová novinka roku

Ocenění pro nový model uvedený na český trh v období od 1. 10. 2017 do 30. 9. 2018.

Vybírá redakce magazínu FLEET ze všech automobilů

 

   

 
 
 

Hlavní mediální partneři

Mediální partneři